Yüzyıllara Meydan Okuyan Kültür NARGİLE

18-06-2016

Geçmişe dönüp nargilenin çıkış tarihine bakıldığında tarihler 15. Yüzyılı işaret ediyor. Çıktığı coğrafya tam olarak bilinmiyor olsa da nargilenin özgün tasarımının Hindistan veya İran’dan geldiğine dair genel bir görüşe inanılıyor.

nargilecafe

Literatürde nargile kültürü denen bir kavram olması, nargilenin ne kadar eski olduğunu gösteriyor. Her ne kadar Hindistan ve İran ile anılıyor olsa da esas devrimini Türkiye’de yapan nargile, kendine has bir stil geliştirdi. Türkiye’nin tüm kentlerinde nargile kültürü, kafeler ve nargile caddeleri ile yaygınlık gösteriyor.

Nargilenin daha pratik ve kolay içilmesini sağlayan Türkiye, nargilenin tasarımını bu yönde değiştirerek nargile gövdesine hortum ekledi. Hortum eklenen nargile, temel tasarımını koruyarak daha kullanışlı ve içenler için daha keyifli hale geldi. Nargile, sigaradan farklı olarak genel bir kültürü, sohbeti, insanların birbirleriyle olan diyalogunu güçlendiren bir unsur olduğundan sigara ve türevlerinden ayrılarak başlı başına bir “kültür” öğesi haline ulaştı. Ortadoğu’dan başlayarak tüm dünyaya sirayet eden nargile, sosyal etkinliklerin,

grup toplantılarının daima merkezinde yer aldı. İnsanların elden ele dolaştırdığı, aromatik kokusuyla ortama hoş bir koku yayan nargile yaşam tarzıyla bağdaştırılarak sosyal bir araç haline geldi.

Günümüz Amerika’sında dahi “nargile aileleri” oluşturuluyor.

İnsanları bir arada tutan nargile, daima geleneksel ve kültürel bir öğeyken son yıllarda popüler kültürün de bir parçası olarak yer edinmeye başladı. Nargile kafelerinde insanlar bir araya gelerek uzun sohbetler ediyor, barış ortamında eğlenebiliyor.

Nargilenin birleştirici gücü tüm toplumlar tarafından kabul görmüş, bu durum nargilenin daha çok benimsenmesine sebep olmuştur.

Nargile’yi bulanlar şüphesiz bireysel bir keyif amacıyla hareket ediyordu fakat nargilenin bugün ulaştığı konum tahayyül edilemeyecek seviyelerde.

Aromatik kokusu, otantik tasarımı ve toplumdaki etkisiyle nargile yer aldığı tüm toplulukların bir kültürü olarak yerini daima koruyacak.

nargile15haziranSon(pages)-29

Nargilenin Ataları…

  • 1.Ağaç gövdeli nargile (Dakka – Bengladeş)
  • 2.Bambu gövdeli nargile (Dakka – Bengladeş)
  • 3.Dakka nargilesi (Damaran Dağı.)
  • 4.Antilop boynuzu nargile (Shirwa Gölü – Mozambik

  • 5.Su kabağı nargile (Dakka – Bengladeş)
  • 6. Küçük ağızlı su kabağı nargile (Dakka – Bengladeş)
  • 7. “Kaffir” nargile (Dakka – Bengladeş)
  • 8. Modern bir nargile (Sultan Nargile ürünü)

nargile15haziranSon(pages)-29


Paylaş:

3 sene ago / No Comments

Döküm Nargile Uzmanı

Dünya Markası

Sipsi Üreticisi

Kömürde Kalite

Bizim Usta